2020-04-30
Firma

AUDI AG podsumowuje trudny, I kwartał 2020 r.

AUDI AG podsumowuje trudny, I kwartał 2020 r.
  • Kluczowe wyniki sprzedażowe i finansowe dotknięte prawnymi oraz ekonomicznymi konsekwencjami pandemii koronawirusa
  • Izolacja i zamknięte salony sprzedaży: w trudnym, I kwartale, Audi dostarczyło do rąk klientów 353 993 samochody
  • Przychody: 12,5 mld euro; operacyjny wskaźnik rentowności ze sprzedaży: 0,1 procent
  • Przepływy pieniężne netto: 1 mld euro; płynność finansowa netto: 18,8 mld euro
  • Członek zarządu AUDI AG ds. finansów Arno Antlitz podkreśla: ”Audi ma solidną sytuację finansową. W czasie kryzysu zarządzamy naszą działalnością w sposób zorientowany na płynność i ograniczamy nasze krótkoterminowe wydatki bez uszczerbku dla długoterminowej zdolności finansowej.”
  • Perspektywy: oczekiwanie słabych wyników globalnej gospodarki i rynków samochodowych, z wyraźnie negatywnym wpływem na dostawy marki Audi oraz na przychody i zysk operacyjny Grupy Audi.

Ingolstadt, 30 kwietnia 2020 r. W kontekście trwającej pandemii koronawirusa, Audi dokonuje bilansu po trudnym pierwszym kwartale 2020 roku. W związku z izolacją i zamknięciem salonów dealerskich na całym świecie, dostawy samochodów marki Audi spadły w pierwszych trzech miesiącach tego roku o 21,1 procent. Przychody Grupy Audi wyniosły 12 mld 454 mln euro, a operacyjny wskaźnik rentowności ze sprzedaży wyniósł 0,1 procent. Pomimo trudnych warunków ekonomicznych, udało się osiągnąć przepływy pieniężne netto w wysokości około 1 mld euro. Ze względu na finansowe skutki pandemii, Audi już wcześniej podjęło działania zaradcze w celu zabezpieczenia swojej płynności finansowej. Ponadto przepływy pieniężne zostały zwiększone dzięki sprzedaży w ramach Grupy VW spółki AEV GmbH. W celu ochrony swoich pracowników oraz w odpowiedzi na czynniki związane z popytem i podażą, produkcja została tymczasowo zawieszona na całym świecie i wprowadzono krótki czas pracy w zakładach w Niemczech. Produkcja w Chinach wróciła już w dużej mierze do normy. Od końca kwietnia zakłady Audi w Europie stopniowo zwiększają produkcję zgodnie z ustalonym planem. Grupa Audi spodziewa się, że pandemia koronawirusa będzie miała znaczący wpływ na światową gospodarkę oraz rynki samochodowe w ciągu całego roku i obecnie zakłada, że dostawy samochodów marki Audi, przychody i zysk operacyjny, będą znacznie niższe niż w roku ubiegłym.